Jolanta Młynarczyk

nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 33

im. I. J. Paderewskiego

w Kielcach



Scenariusz zajęć zintegrowanych

przeprowadzonych w klasie III „d” w dniu 9. 12. 2004 r.


Blok tematyczny: „ Woda w przyrodzie.”


Temat dnia: „Strażnicy czystych wód.”


Cel główny:

- Uwrażliwianie na proekologiczne zachowania związane z czystością wód.

- Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów w twórczy sposób.

-. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.

-. Rozwijanie umiejętności podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji.


Zakres edukacji: polonistyczna, matematyczna, środowiskowa, muzyczno –ruchowa.


Czas zajęć: 3 x 45 min


Metody pracy wspierające aktywność dziecka:


Formy aktywności: praca indywidualna, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita

i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

- magnetofon, kaseta z nagraniem szumu strumienia,

- 3 karty z rysunkami kropel wody w różnych barwach: błękitnej, szarej, czarnej,

- tekst z wierszem Katarzyny Nowackiej – „ Co zdarzyło się w lesie?”- dla każdego ucznia

z zanieczyszczoną wodą ( piaskiem, miałem węglowym, olejem, mydlinami, farbą},




Cele szczegółowe-uczeń



Tok zajęć


Rozpoznaje źródło dźwięku. Ćwiczy słuch.

  1. Zgadywanka muzyczna- „Co słyszysz?”

Uczniowie wypowiadają się na temat wysłuchanego nagrania

i dochodzą do wniosku, że te dźwięki związane są z wodą ( szum strumyka).

Określa swój nastrój za pomocą barw.

2. Zabawa- „ Mój dzisiejszy nastrój”.

Uczniowie próbują określić swój nastrój, ustawiając się obok rysunku z wybraną przez siebie „ kropelką wody”(błękitną, szara, czarną). Uzasadniają swój wybór.

Potrafi czytać tekst ze zrozumieniem

3. Ciche, indywidualne czytanie wiersza pt.: „Co zdarzyło się

w lesie?”- Katarzyny Nowackiej. Załącznik nr 1.

Umie pełnymi zdaniami udzielać odpowiedzi

na pytania związane

z przeczytanym cicho tekstem.

4. Analiza treści utworu poetyckiego:

-Gdzie poznajemy bohaterów wiersza i kim są ?

-Co zdarzyło się w lesie?

-Co powodowała zatruta woda?

-Skąd płynęły zanieczyszczenia do rzeki?

-Co zrobiły zwierzęta?

-W jaki sposób ludzie pomogli leśnym zwierzętom?

Rozróżnia czas trwania podstawowych wartości rytmicznych.

5. Ćwiczenia muzyczno-ruchowe uwrażliwiające na różnice czasowe między poszczególnymi wartościami rytmicznymi.

Zabawa -„ Kapiąca woda z rur”.

Podział dzieci w klasie na cztery grupy. Nauczyciel wskazuje grupę, która wykonuje ćwiczenie rytmiczne:

-cała nuta - „ kap” -przysiad, przeniesienie łukiem

dłoni nad głowę i spokojne

klaśnięcie ,

-półnuty -„ kap-kap” -klaśnięcie raz z prawej strony

ciała, raz z lewej,

-ćwierćnuty –„kap-kap-kap-kap- uderzanie prawą dłonią

w prawe udo, lewą w lewe.

-ósemki- „kap-kap-kap-kap -wskazującym palcem prawej

kap-kap-kap-kap” ręki odliczamy dwa razy

do czterech na palcach ręki

lewej

Potrafi na podstawie pisemnej instrukcji zbudować filtr.

6. Budowanie filtru.

Praca w grupach. Zapoznanie się z pisemną instrukcją. Składanie filtru z przygotowanych przez nauczyciela przedmiotów

(szklanka, lejek, papierowy filtr do kawy, wata). Załącznik nr 2.

Skutecznie porozumiewa się w zespole

Planuje pracę.

Umie filtrować wodę

7. Doświadczenie

Wykonanie doświadczenia związanego z filtrowaniem wody zanieczyszczonej: piaskiem, olejem, mydlinami, farbą, miałem węglowym. (Praca grupowa zróżnicowana).

Uważnie obserwuje przebieg doświadczenia.

8. Protokołowanie przebiegu doświadczenia.

Każdy uczeń indywidualnie na karcie pracy uzupełnia podpisy rysunku, przedstawiającego przebieg eksperymentu.

Załącznik nr 3.

Formułuje wniosek na podstawie eksperymentu.

9. Generalizacja doświadczenia.

Uczniowie indywidualnie na kartach pracy uzupełniają zdanie wyrazami związanymi z obserwacjami wyniku przeprowadzonego przez grupę eksperymentu.

(Zdanie do uzupełnienia: Woda zanieczyszczona (czym?)......

po przefiltrowaniu jest (jaka?)....Załącznik nr 3.

Grupy dzielą się wynikami doświadczeń

Potrafi rozstrzygać problem :„Jak chronić wody przed zanieczyszczaniem?”

10. Metaplan.

Praca w grupach- tworzenie plakatu, który jest skróconym zapisem obrad nad problemem : „Jak chronić wody przed zanieczyszczeniem?”

  • Uczniowie zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie: „Jak jest?” na podstawie własnych wiadomości

i doświadczeń.. Formułują konkretne stwierdzenia, wpisują je

na karteczkach koloru. czerwonego. i przyklejają

w odpowiednim miejscu na plakacie.

  • W dalszej kolejności zastanawiają się nad pytaniem „ Jak być powinno?” Postępują jak poprzednio , wpisując propozycje na karteczkach koloru. zielonego.

  • Uczniowie oglądają ilustracje na karcie pracy nr 18 „Wesołej szkoły”, które mają im pomóc w udzieleniu odpowiedzi : „Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Na karteczkach koloru. pomarańczowego. .wpisują odpowiedzi na pytanie

i przyklejają na plakacie.

  • Na żółtych kartkach zapisują wnioski

i przyklejają w odpowiedniej części plakatu.

Dostrzega konieczność ochrony wód i redukcję zanieczyszczeń.

11. Prezentacja plakatu.

Po wykonaniu metaplanu liderzy poszczególnych grup zawieszają plakaty na tablicy i prezentują przebieg dyskusji, podając wspólnie wyciągnięte sformułowania i wnioski.

Uczniowie indywidualnie dokonują zmian w ilustracji na karcie pracy nr 18 „Wesołej szkoły” przez dopasowanie i przyklejenie obrazków tak, aby „oczyścić rzekę”, by można było korzystać

z kąpieliska.

Rozpoznaje dźwięki wysokie i niskie, ilustruje je ruchem.

12. Tworzenie muzyki

Wykorzystanie środków paramuzycznych (szklanek z różną ilością wody) w zabawie muzyczno- ruchowej. Rozróżnianie dźwięków wysokich i niskich. Reagowanie ruchem:

-dźwięk wysoki- wspięcie na palce z uniesieniem rąk w górę,

-dźwięk niski- przysiad i opuszczenie głowy w dół.

Potrafi rozwiązywać złożone zadania tekstowe.

13. Rozwiązywanie zadań o treściach ekologicznych ( praca grupowa i indywidualna)

Ciche czytanie treści zadań. Wyszukiwanie danych. Układanie pytań do zadań. Układanie i zapisywanie rozwiązań według pomysłów dzieci Dodawanie i odejmowanie liczb trzycyfrowych bez przekraczania progu dziesiątkowego. Formułowanie odpowiedzi do pytań pełnym zdaniem.

Umie obiektywnie ocenić siebie.

14. Ewaluacja zajęć.

Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania, umieszczone na plakacie, zawieszonym na tablicy:

1.Jaki był mój udział w zajęciach?

2.Jak pracowało mi się w grupie?

3.Z czym radziłem sobie najlepiej?

  1. z doświadczeniem

  2. z zabawami muzycznymi

  3. z rozwiązywaniem zadań

  4. z wykonywaniem plakatu

Odpowiedzi przedstawiają za pomocą kartoników z rysunkami kropelek wody , które malują wybranymi kolorami:

-błękitny (bardzo dobrze),-szary (dobrze),-czarny (źle) i mocują przy odpowiednim pytaniu.




Załącznik nr 1

Katarzyna Nowacka


Co się zdarzyło w lesie?”

1. 8.

Z gór do morza rzeka płynie, - Ktoś wypuścił wstrętne ścieki

W jej błękitnych wód głębinie Do błękitnej naszej rzeki!

Żyją ryby, żaby raki, Kto to zrobił? Poszukajmy!

A na brzegach- wodne ptaki. W górę rzeki wyruszajmy!

2. 9.

Tu, gdzie rzeka znika w lesie Nieopodal było wzgórze,

I wśród kniei fale niesie, Ani małe, ani duże.

Bobry tamy swe budują, I fabryka na nim stała,

A piżmaki – wciąż nurkują. – Stąd się brudna woda lała!

3. 10.

Wydry z gracją tu pływają, Do fabryki wchodzą wilki,

W gęstych trzcinach norki mają. Sarny, dziki i motylki,

Czasem zajrzą też niedźwiedzie Kilka lisów i jeleni...

Spytać, jak się wydrom wiedzie. Ludzie patrzą zadziwieni,

4. 11.

Zgrabne sarny i jelenie A zwierzęta kołem stają,

Wodą gaszą tu pragnienie. Rzewnie płaczą i pytają:

Popijają ją łykami Czemu rzekę nam niszczycie?!!

Lis i borsuk wraz z dzikami. Czy nas wcale nie lubicie?!!

5. 12.

Wszystkim miło płyną chwile, Ludzie bardzo się wzruszyli,

Tańczą ważki i motyle, Zaraz filtry założyli.

W górze śpiew się ptasi niesie: Filtry ścieki oczyściły,

-Dobrze jest mieć rzekę w lesie! Żeby rzeki nie brudziły.

6. 13.

Aż – nieszczęście się zdarzyło Czysta woda w rzece pluska,

Zwierzęta przeraziło... Ważka w locie lekko muska

Woda w rzece pociemniała, Drobne fale migotliwe.

Pianą się pokryła cała! Znów zwierzęta są szczęśliwe!

7.

Raki z rzeki uciekają,

Rybki – ledwie oddychają.

Inni kaszlą i kichają

I wysypkę dziwną mają!


Załącznik nr 2


Instrukcja montażu filtra wodnego



1.Przygotuj potrzebne materiały: szklankę, lejek, papierowy filtr do kawy, watę.

2. Umieść lejek w szklance.

3.Do lejka włóż papierowy filtr do kawy.

4.Papierowy filtr do kawy wypełnij watą.

5. Możesz ostrożnie wlewać zanieczyszczoną wodę do filtra.
















































Załącznik nr 4


Karta pracy


Zadanie 1.


Zakłady mleczarskie i mięsne zatruwają rzekę, która dostarcza miastu wodę

do picia. Zakłady mleczarskie wylewają do rzeki 210 litrów ścieków w ciągu jednej godziny, a zakłady mięsne o 65 litrów więcej.

Ułóż pytania do zadania:


........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Dane:

zakłady mleczarskie - .................................


zakłady mięsne - .......................................................................................


Obliczenia...........................................................................................................


..............................................................................................................................


..............................................................................................................................


Odp.:.......................................................................................................................


.................................................................................................................................


Załącznik nr 5


Karta pracy


Zadanie 2.

W mieście Agnieszki i Zosi nie ma oczyszczalni ścieków, dlatego też obie dziewczynki zbierają podpisy pod listem do władz z prośbą o budowę oczyszczalni ścieków. Agnieszka zebrała 376 podpisów, a Zosia o 265 podpisów mniej.


Ułóż pytania do zadania:

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................



Dane:

Agnieszka ...................................................


Zosia..................................................................................................................


Obliczenia:............................................................................

....................................................................................................................................................................................


Odp.:..........................................................................................................................................................................


Załącznik nr 6

METAPLAN




Jak chronić wody przed zanieczyszczeniem?



Jak jest?


Jak być powinno?










Dlaczego nie jest tak,

jak być powinno?

Decyzja

Co ludzie powinni robić?