Jolanta Stala-Pożoga
Szkoła Podstawowa Nr 33
im. I.J.Paderewskiego
w Kielcach
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
przeprowadzonych w klasie II c w dniu 22.04.2004r.
opracowany w oparciu o program edukacyjny dotyczący ochrony i opieki nad zwierzętami
„JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO, CO OSWOIŁEŚ”.
Krąg tematyczny : TO I OWO O ZWIERZĘTACH.
Temat dnia: POTRZEBY ŻYCIOWE ZWIERZĄT DOMOWYCH.
Cel główny:
Uwrażliwienie na specyficzne potrzeby zwierząt hodowanych w domu.
Cele operacyjne :
Uczeń:
wie i rozumie ,że zwierzęta mają zróżnicowane potrzeby życiowe,
zna wymagania najpopularniejszych zwierząt domowych,
poszerza krąg swoich zainteresowań,
wzbogaca zasób słownictwa związanego z omawiana tematyką,
potrafi cicho czytać ze zrozumieniem,
wypowiada się poprawnie zbudowanymi zadnimi na określony temat ,
rozwiązuje sytuacje problemowe dotyczące podziału obowiązków w zespole ,
potrafi dodawać i odejmować liczby dwucyfrowe z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 100,
rozwiązuje zadania tekstowe: umie wskazać dane i szukane , ułożyć pytanie ,rozwiązać dowolnym sposobem , udzielić właściwej odpowiedzi.
Formy aktywności:
praca grupowa, praca indywidualna, zbiorowa jednolita
Metody wspierania edukacyjnego:
problemowe – aktywizujące: gry dydaktyczne(drama) i dyskusja dydaktyczna („burza mózgów” oraz „śnieżna kula” ),ekspresja muzyczna ,podające – objaśnianie, praktyczne-pokaz .
Środki dydaktyczne:
Zagadki o zwierzętach, hasła do przypięcia do tablicy, kartki z zeszytu, kolorowe, arkusze szarego papieru , duże ilustracje wybranych zwierząt, instrukcje - przykłady pytań do dramy, napisy niektórych nazw zwierząt, arkusze opieki nad zwierzęciem , karteczki z szyfrem do indywidualnych obliczeń, rysunki drogi spacerów Asa i jego właścicielki, plansza do ewaluacji zajęć, karteczki – nagrody za aktywnosć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach. Załącznik 0.
Praca w zespołach (– 6 zespołów po ok. cztery osoby):
nauczyciel odczytuje zagadki a dzieci naradzają się i na jednej kartce lider grupy zapisuje odpowiedzi;
ponowne czytanie zagadek – kolejne zespoły odczytują swoje odpowiedzi;
w tym czasie nauczyciel przypina do tablicy ilustracje zwierząt ,o których były zagadki;
wybór najlepszego zespołu i nagrodzenie karteczkami za aktywną pracę;
doprowadzenie do wniosku, że wszystkie rozwiązywane zagadki dotyczą zwierząt domowych , przypięcie nad ilustracjami hasła „ZWIERZĘTA DOMOWE”.
Próby naśladowania głosów przedstawionych zwierząt (o ile jest to możliwe).
„Burza mózgów”:
Zapisywanie na tablicy odpowiedzi dzieci na pytanie :”O czym myślę , gdy mówię :
CHCĘ MIEĆ ZWIERZĘ DOMOWE.”
Przypięcie do tablicy tematu zajęć w formie rozsypanki wyrazowej. Uporządkowanie jej przez chętne dziecko i zapisanie do zeszytów: Potrzeby życiowe zwierząt domowych. Załącznik1.
„Śnieżna kula”:
praca w zespołach jw. :
każdy zespół ma przed sobą ok. pół arkusza szarego papieru,
dla każdego dziecka przygotowana jest mała karteczka,
dla każdej pary dzieci przeznaczona jest kolorowa kartka,
liderzy zespołów losują po jednym pytaniu dla swojego zespołu Załącznik 2 ,
każde dziecko indywidualnie pisze odpowiedź na pytanie ze swojej grupy ( w formie 2. zdań),
uczniowie dobierają się parani i piszą wspólną odpowiedź do twego samego hasła ( 3 zdania)
w obrębie grupy odczytują swoje wypowiedzi i redagują wspólną odpowiedź (4 zdania ), którą lider grupy zapisuje dużymi literami na szarym papierze,
przedstawiciele grup przypinają swe prace na tablicy i odczytują je .
Zapoznawanie z potrzebami życiowymi wybranych zwierząt w czasie dramy przygotowywanej w grupach :
uczniowie otrzymują ilustracje wybranego zwierzęcia domowego, Załącznik 3.
dostają instrukcje-przykłady pytań do swojego zwierzątka, Załącznik 4.
zadaniem każdej grupy jest przedstawienie gestem zwierzęcia , które obrazuje ilustracja a pozostałych członków grupy kierowanie pytań do zwierzątka .Zwierzątko udziela odpowiedzi. Pozostała część klasy może uzupełniać wypowiedzi kolejnych zwierząt.
Indywidualne redagowanie ARKUSZA OPIEKI NAD ZWIERZĘCIEM . Załącznik 5.:
Każde dziecko otrzymuje arkusz z serduszkami do uzupełnienia .
Zabawy ruchowe :
zabawa „Konferencja zwierząt” :każde dziecko otrzymuje karteczkę z napisem-nazwą zwierzątka. Nie pokazuje jej nikomu. Odczytuje w myśli. Zadaniem uczniów jest przedstawić ruchem i głosem( zwierzęcia) to zwierzątko oraz odszukać takie same i ustawić się w grupie. Załącznik 6.
zabawa „Wiewiórki do dziupli”.
Działalność matematyczna :
Podanie i zapisanie tematu zajęć:Rozwiązujemy zadania tekstowe.
Rachunek pamięciowy „Zaszyfrowana wiadomość od Asa”:
Indywidualne rozwiązanie obliczeń (Załącznik 7), zastosowanie szyfru do odczytania tajnej wiadomości Asa.( Hasło: Opiekuj się mną ! )
Zbiorowe rozwiązywanie zadań do ilustracji –mapy spacerów Asa i jego właścicielki, którą otrzymało każde dziecko.
Słuchanie treści zadania czytanego przez nauczyciela.
As i jego właścicielka spacerują, odwiedzając przedstawione miejsca : dom, ogródek z kwiatami, las, plac zabaw, staw.
Analiza rysunku , który ma przed sobą każde dziecko. Załącznik8.Wyodrębnianie danych.
Propozycje pytań do zadania redagowane przez uczniów.
Zapis na tablicy trzech pytań do podanej treści zadania.
Zbiorowe rozwiązanie zadań do dwóch kolejnych pytań wg poniższej kolejności(punkty 1 – 3) :
Wyodrębnienie i zapisanie na tablicy danych i szukanych do pytania.
Rozwiązywanie zadania różnymi sposobami (drzewko, graf, formuła matematyczna ) i zapis na tablicy.
Wspólne redagowanie i zapis na tablicy odpowiedzi do zadania.
Indywidualne rozwiązywanie zadania w zeszytach do pytania trzeciego wg powyższych punktów 1 –3, ale jednym wybranym sposobem.
Zadanie i omówienie pracy domowej :Ułóż swoje pytanie do ilustracji , zapisz je i rozwiąż zadanie.
Ewaluacja zajęć: uzupełnienie planszy na tablicy poprzez wpisanie we właściwym miejscu tylko jednego znaku „+”.
|
Dzisiejsze zajęcia:
czy zainteresowały mnie? |
TEMATYKA |
ZAANGAŻOWANIE |
ATMOSFERA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ocena pracy uczniów.
Pożegnanie zaproszonych gości.
Sprzątanie sali.
Pożegnanie z uczniami.
Bibliografia:
„Zagadki dla najmłodszych” wybór i opracowanie Joanna Stec P.W.”M.A.C.”S.A. Oficyna Wydawnicza i Fonograficzna Kielce 1992.
Przewodnik metodyczny „Wesoła szkoła” .Kształcenie zintegrowane w klasie 2. WsiP 2000r.
„Zwierzęta w domu i w ogrodzie” wyd. ”Siedmioróg 2001r.
„Zwierzęta w domu”Zielona Góra 1989 Copyright for the Polish edytion by E.Jarmolkiewicz
„Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie- przewodnik po metodach aktywizujacych.” E.Brudnik Wydawnictwo JEDNOŚĆ Kielce 2003.
ZAŁĄCZNIKI DO ZAJĘĆ POTRZEBY ŻYCIOWE ZWIERZĄT
opracowała Jolanta Stala –Pożoga
Załącznik 0.
Zagadki:
Biegam z dziećmi, głośno szczekam i pilnuję domu,
żeby tam ktoś obcy nie wszedł po kryjomu.
Znany jest z czystości, znany jest z urody.
Wciąż się łapką myje, choć nie ma wody.
Nie sieje, nie orze
a magazynuje zborze!
Ciągnie plony do norki,
policzki ma jak worki.
Zbiera plony rolnika.
Czy tez macie ...
Ma długie uszy, futerko puszyste.
Ze smakiem chrupie sałaty listek.
Ilustracje przedstawiające powyższe zwierzęta
oraz podpisy z nazwami tych zwierząt
a także hasło „zwierzęta domowe”.
Załącznik 1.
|
życiowe |
Potrzeby |
domowych. |
zwierząt |
Załącznik 2.
Hasła do „Śnieżnej kuli ” na pociętych paskach papieru , do losowania przez liderów zespołów.
|
Co to jest zwierzę domowe ?
|
|
Dlaczego warto je posiadać zwierzęta domowe?
|
|
Skąd ludzie biorą zwierzęta domowe?
|
|
Jakie zwierzę domowe powinniśmy wybrać ?
|
|
Jakie są jego potrzeby życiowe zwierząt domowych?
|
|
Co muszę zrobić dla zwierząt domowych?
|
Załącznik 3.
Ilustracje zwierząt dla każdego zespołu przedstawiające :
ptaka ,
żółwia,
rybę,
pasa,
kota,
świnkę morską.
Załącznik 4.
Pomocnicze pytania do przygotowania dramy (hasła na pociętych paskach papieru,w kopertach dla każdego zespołu):
Jak się nazywa to zwierzę?
Gdzie mieszka?
Czym się odżywia?
Jaki jest tryb życia tego zwierzęcia?(Np. budzi się wieczorem?..)
Co najbardziej lubi w kontaktach z ludźmi?
Czego najbardziej nie lubi w kontaktach z ludźmi ?
Załącznik 5.
Arkusz opieki nad zwierzęciem :
Załącznik 6.
Paseczki z nazwami zwierząt dla każdego dziecka do zabawy: „Konferencja zwierząt”.(np. po cztery z nazwa tego samego gatunku.)
|
kot |
pies |
świnka morska |
ptaszek (np. papuga lub kanarek ) |
Załącznik7.
Działania do indywidualnego obliczania :ZASZTFROWANA WIADOMOŚĆ ASA.
Załącznik 8.
Ilustracja dla każdego ucznia: DROGA SPACERÓW ASA I JEGO WŁAŚCICIELKI.
ARKUSZ OPIEKI NAD ZWIERZĘCIEM.




Wyobraź sobie ,
że jesteś
......................................
co chciałbyś
powiedzieć
ludziom?




Zaszyfrowana wiadomość od Asa.
|
S
|
Ę |
O |
E |
M |
U |
Ą |
P |
N |
J |
I |
K |
|
18
|
31 |
34 |
36 |
41 |
42 |
43 |
44 |
49 |
52 |
63 |
68 |
|
działanie |
wynik |
litera |
|
24+10
|
|
|
|
32+12
|
|
|
|
56+7
|
|
|
|
16+20
|
|
|
|
51+17
|
|
|
|
34+8
|
|
|
|
46+6
|
|
|
|
24-6
|
|
|
|
64-1
|
|
|
|
41-10
|
|
|
|
81-40
|
|
|
|
79-30
|
|
|
|
28 +15
|
|
|
Wpisz rozwiązanie:
|
|
|
|
|
|