Anita Kroll-Leśniewska

nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 33

w Kielcach

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

przeprowadzonych w klasie III f  w dniu 31.03.2004r.

 

 

Blok tematyczny: Ratujmy przyrodę.

 

Temat zajęć: Rośliny chronione w Polsce.

 

Cele:

- uczeń:

       zna nazwy roślin chronionych występujących w Polsce;

       umie rozpoznać rośliny chronione po ich wyglądzie;

       rozumie potrzebę ochrony przyrody;

       porządkuje wyrazy w kolejności alfabetycznej;

       dokonuje analizy zadań tekstowych;

       rozumie zależności między danymi zadania, a pytaniem;

       potrafi układać treść zadania do podanych formuł matematycznych;

       umie wykonywać działania zgodnie z ich kolejnością.

 

Metody: podające, działalności praktycznej, problemowe aktywizujące: gra dydaktyczna

               symulacyjna, metoda porządkowania i wykorzystania informacji „rybi szkielet”,

               rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, wizualizacja, zabawa dydaktyczna.

 

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

   

 

Przebieg zajęć

 

1.Grupowe rozwiązywanie krzyżówki złożonej z nazw roślin chronionych na podstawie tekstów, ilustracji w zgromadzonych książkach i podręczniku (P.s.57) Załącznik 1.

2.Zabawa dydaktyczna „Dobierz parę”. Dziewczynki otrzymują rysunki przedstawiające rośliny chronione, chłopcy nazwy roślin wypisane na kartonikach. Zadaniem dzieci jest znalezienie swojej pary. Zabawa odbywa się przy muzyce Załącznik 2.

3.Ułożenie nazw roślin chronionych w kolejności alfabetycznej. Dzieci ustawiają się zgodnie z kolejnością alfabetyczną trzymanych wyrazów z zabawy „Dobierz parę”.

4.Indywidualne zapisanie w kolejności alfabetycznej nazw roślin chronionych.

5.Ustalenie zagrożeń wpływających na rozwój roślin.

  1. Przypomnienie czynników wpływających na rozwój rośliny.
  2. Poszukiwanie negatywnych przyczyn wpływających na czynniki warunkujące rozwój roślin (praca w pięciu grupach odpowiadającym czynnikom: Woda, Powietrze, Temperatura, Gleba, Światło). Wspólny zapis zebranych informacji odbywa się na tablicy za pomocą „Schematu przyczyn i skutków – rybi szkielet”. Załącznik 3.
  3. Ustalenie na którą z przyczyn dzieci mogą mieć wpływ.

  6.Znalezienie sposobu ochrony roślin.

  1. Wizualizacja „Jestem rośliną”.

Wyobraźcie sobie, że za pomocą magicznej różdżki zostaliście zamienieni w rośliny. Wasze miejsce na Ziem wyznacza ta linia…(nauczyciel otacza uczniów stojących na środku klasy sznurkiem pozostawiając im swobodę ruchu. Zadaniem dzieci jest wykonywanie czynności według instrukcji nauczyciela). Jesteście  maleńkimi nasionkami, które spoczęły w pulchnej ziemi. Spróbujcie zmniejszyć się jak najbardziej, tak jakbyście byli tymi maleńkimi nasionkami. Przykrywa was ziemia. Na dworze jest jeszcze zima. Teraz robi się troszkę cieplej. Nadchodzi przedwiośnie. Ziemia staje się cieplejsza, wyraźnie to czujecie. Z każdym dniem jest cieplej i cieplej. Wkrótce przychodzi miły wiosenny deszczyk, który zrasza ziemię i oto dzieje z wami się coś niezwykłego: nasionko zaczyna kiełkować i wychodzi na światło dzienne. Rozgląda się – świat jest wielki i piękny. Z każdym dniem roślinka jest coraz większa, ma łodyżkę, liście. Nadal rośnie, ma pąki. Pąki rozwijają się tworząc kwiat. Ale cóż to! Nadchodzi jakaś dwunożna istota. Depcze po was. Ciągnie za liście, zrywa kwiaty. Ojej boli! Uff! – poszedł sobie. Znów świeci wspaniałe słońce, a wy wystawiacie do niego swoją uśmiechniętą twarz. Nagle…(nauczyciel za pomocą krzeseł wyznacza na „terytorium” roślin najpierw dróżkę, potem drogę, wreszcie miejsce na budynki opowiadając dzieciom o prowadzonych przez człowieka budowach. W ten sposób zmniejsza powierzchnię przeznaczoną dla roślin. Gdy już jest bardzo ciasno sugeruje naradę w wyniku której uczniowie proponują utworzenie rezerwatu przyrody lub parku narodowego.)    

  1. Rozmowa o konieczności przestrzegania regulaminów rezerwatów przyrody i parków narodowych:

-         odczytanie rozsypanek wyrazowych z hasłami dotyczącymi ochrony roślin: Pomnik przyrody, Rezerwat ścisły – ostoja zwierząt, Nie zbaczaj z wytyczonych szlaków, Chodzenie po wydmach wzbronione, Nie deptać trawników. Załącznik 4

-         ustalenie gdzie można spotkać takie napisy i czy zawsze ich treść jest przestrzegana

-         ułożenie i wykonanie własnego hasła np. Nie kupuj chronionych kwiatów.

  7.Wyścig rzędów – „Sadzenie roślin”. Klasa podzielona na trzy rzędy. Każdy rząd ma

   ułożone przed sobą kółka ringo. W czasie wyścigu dzieci wkładają do kółek woreczki,

   a w powrotnej drodze je wyjmują.

  8.Przestrzenne formowanie papieru – kwiatek. (orgiami)

  9.Prezentacja zadania o niskim stopniu sprecyzowania:  Klasa III f zrobiła kwiaty z papieru.

10.Układanie przez dzieci zadania zawierającego trzy dane  (praca w grupach). Uczniowie

   układają zadania o kwiatach zrobionych z papieru.

11.Analiza zadania ułożonego przez uczniów z pomocą nauczyciela: Klasa III f zrobiła kwiaty

   z papieru. Było 48 szarotek, 3 razy więcej przylaszczek niż szarotek oraz 72 zawilce.

12.Układanie możliwych pytań do zadania.

13.Odczytanie pytań, odrzucenie powtarzających się i niewłaściwie sformułowanych.

14.Układanie formuł matematycznych do kolejnych pytań.

15.Rozbudowanie zadania przez nauczyciela Z każdego rodzaju kwiatów utworzono po cztery

  rzędy.

16.Układanie przez uczniów możliwych formuł matematycznych będących rozwiązaniem

 obecnego zadania (praca w grupach).

17.Zapisanie na tablicy działań i ocena ich poprawności. Układanie pytań do działań.

18.Układanie zadania do formuły: 48 + 3 · 48 + 72 – 17.

19.Ewaluacja.

A.     podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji w czasie gry dydaktycznej „cztery kąty”. Nauczyciel rozmieszcza w czterech miejscach sali napisy: Załącznik 5

         -Należy chronić wszystkie rośliny.

-Dbam o rośliny na terenie rezerwatu lub parku narodowego.

-Ochrona środowiska jest sprawą dorosłych.

-Oszczędnie korzystając z zasobów środowiska przyczyniam się do ochrony roślin.

Uczniowie odczytują hasła, wybierają to z którym się identyfikują, a następnie stają  w ich pobliżu.

       B. podsumowanie zabawy: „ piramida priorytetów”. Ustalenie jaki sposób ochrony przyrody jest dla dzieci najważniejszy poprzez policzenie osób przy poszczególnych hasłach gry „cztery kąty”. Uporządkowanie na tablicy napisów według tej kolejności. Zapis ich do zeszytów.                 

  1. podsumowanie wysiłku włożonego przez uczniów w pracę na lekcji.            

 

 Załącznik 1

ROŚLINY CHRONIONE

 

 

 

   1.Zakwita w marcu lub kwietniu w lasach liściastych. Kwiat ma 6 płatków w kolorze

     niebieskim.

   2.Drzewo iglaste, tworzące szyszki jakby „stojące” na gałązkach.

   3.Rośliona górska mająca liście szarozielone, podłużne, wąskie. Kwiat srebrnobiały,

     strzępiasty.

   4.Kwitnie wczesną wiosną na górskich łąkach, kwiat ma fioletowy kolor i kielichowaty

     kształt, liście są wąskie, podłużne.

   5.Drzewo iglaste, którego igły jesienią żółkną i opadają.

   6.Roślina płytkich, stojących lub wolno płynących wód, ma biało-żółte kwiaty.

   7.Zakwita w lutym białym, dzwonkowatym kwiatem.

   8.Zakwita wczesną wiosną w lasach liściastych. Kwiat biało-żółty.

   9.Kolczaste liście tworzą rozłożystą, niską roślinę, po środku biało-żółty kwiat. Tę roślinę

     można spotkać w górach.

10.Iglasty krzew lub drzewo. Tworzy czerwone nasiona.

11.Kwitnie wiosną, ma dzwonkowate jasnofioletowe kwiaty. Liście i kwiaty są owłosione.

12.Posiada cierniste (kłujące) liście i kwiatostan. Ta nadmorska roślina przypomina trochę

   oset.

Załącznik 2

 

 

Załącznik 2

 

 

 

PRZYLASZCZKA

JODŁA

SZAROTKA

KROKUS

MODRZEW

GRZYBIEŃ

PRZEBIŚNIEG

ZAWILEC

DZIEWIĘĆSIŁ

CIS

SASANKA

MIKOŁAJEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 3

 

JAKIE ZAGROŻENIA ŚRODOWISKA WPŁYWAJĄ NA ROZWÓJ

ROŚLINY

 

 

 

 

 

Załącznik 4

 

 

Pomnik

przyrody.

Rezerwat

ścisły

- ostoja

zwierząt.

Nie

zbaczaj

z

wytyczonych

szlaków.

Chodzenie

po

wydmach

wzbronione.

Nie

deptać

trawników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 5

 

Należy chronić wszystkie rośliny.

 

 

Dbam o rośliny na terenie rezerwatu lub parku narodowego.

 

 

Ochrona środowiska jest sprawą dorosłych.

 

 

Oszczędnie korzystając z zasobów środowiska przyczyniam się do ochrony roślin.