Monika Czerwińska

nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 33

w Kielcach



Scenariusz zajęć przeprowadzonych

w klasie III „e” w dniu 17.02.2004r.

opracowany w oparciu o kurs „Interaktywne metody nauczania przyrody i ochrony środowiska”.



Krąg tematyczny: Ochrona środowiska.

Temat dnia: Ekologia na co dzień.



Cel główny:


· Pobudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska.

· Wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno-przyrodnicze.

· Uwrażliwianie na piękno przyrody i konieczność jej ochrony przez wszystkich

ludzi.

· Podejmowanie działań na rzecz poprawy stanu środowiska.


Cele operacyjne:


Uczeń:



Metody edukacji: słowna, problemowa, działalności praktycznej, metody aktywizujące, zabawy dydaktyczne, ekspresja twórcza.


Umiejętności ponadprzedmiotowe:

Uczeń:


Formy aktywności: praca grupowa, praca indywidualna i zbiorowa jednolita i zróżnicowana.


Środki dydaktyczne: „plątaninka” dla każdego ucznia, encyklopedie, tekst wiersza dla każdego ucznia, tabele do pracy w grupach, kaseta magnetofonowa z wiadomością dla dzieci, towary w różnych opakowaniach, odpady, materiały do nakrycia do stołu, zadania tekstowe dla każdego ucznia, kartony, kolorowa kreda.



Przebieg zajęć:
1. Podział uczniów na trzy grupy (powietrze, woda, rośliny i zwierzęta).


2. Rozwiązanie plątaninki.


Odczytaj plątaninkę, a poznasz nazwę nauki, która zajmuje się ochroną środowiska. Następnie dokończ zdanie.



Początek formularza

E

O

G

A

L

I

O


K










1

3

6

8

4

7

5


2










Dół formularza




I Ty możesz być ...............................................



3. Wyjaśnianie pojęcia „ekologia”.
Metoda aktywizująca „Kula śniegowa”- małe kartki papieru, kartki z bloku, arkusz szarego papieru.

a) Indywidualne wyjaśnianie pojęcia „ekologia”.
Uczniowie samodzielnie zastanawiaj się i wpisują na karteczki, co według nich oznacza ten termin.

b) Praca w grupach - wspólne wyjaśnianie pojęcia „ekologia”.
Poszczególni uczniowie odczytują swoje propozycje, dyskutują i wybierają te, które pozwolą stworzyć jedną wspólną definicję i zapisują ją na arkuszu szarego papieru.
Liderzy każdej grupy odczytują swoje definicje.


c) Praca w grupach – odszukanie w encyklopedii terminu „ekologia”. Odczytanie

i porównanie z utworzoną przez siebie definicją.


d) Wklejenie definicji „ekologia” do zeszytu.


4. Zabawa: Do czego potrzebne są drzewa?


5. Wysłuchanie wiadomości od Małego Ekologa (nagranie magnetofonowe).


Drogie Dzieci!
Zieloni detektywi, czyli Mali Ekolodzy, którzy wychodzą na zwiady, przynieśli wiadomość, że na Ziemi grasują trzy złe wróżki. Jedna z nich niszczy powietrze, druga- wodę,

a trzecia- rośliny i zwierzęta. Ziemia prosi o pomoc. Przekazuję Wam wiadomość od niej. Jest ona zaszyfrowana, by nikt inny nie mógł jej odszyfrować.

Mały Ekolog


6. Rozszyfrowanie i prawidłowe odczytanie treści wiersza.
Uczniowie pracują w grupach. Odszyfrowują przesłaną przez Ziemię wiadomość - prośbę.

W moich rzekach nie było ryb.
W moich rzekach nie było raków.
W moich lasach nie świergotały ptaki.
Moje morze było brudne,
A jeziora mętne.
Moje niebo zawsze szare.
Moje łany nieurodzajne.
To, co jeszcze mi zostało,
Nie umarło, nie zetlało,
Co udało się zachować
Spróbuj uratować!



7. Analiza treści wiersza.

(każdy uczeń otrzymuje prawidłowy tekst)

W moich rzekach były ryby.
W moich rzekach były raki.
W moich lasach świergotały ptaki.
Moje morze było czyste,
A jeziora przezroczyste.
Moje niebo zawsze modre.
Moje łany szczodre.
To, co jeszcze mi zostało,
Nie umarło, nie zetlało,
Co udało się zachować
Spróbuj uratować!



- O co prosi Ziemia?
- Dlaczego?
- Co zostało zniszczone?
- Kto jest temu winien?

8. Dyskusja, na temat jakie działania człowieka zagrażają Ziemi.
- Czym zanieczyszczone są wody, powietrze?
- Co niszczy rośliny i zwierzęta?
- W jaki sposób można tego uniknąć?


9. Uzupełnienie tabeli.


Początek formularza

Elementy środowiska

Zagrożenia

Sposoby ochrony





powietrze

.......................

.......................





woda

.......................

.......................





rośliny i zwierzęta

.......................

.......................





Dół formularza






10. Wykonanie zadań- poleceń Małego Ekologa.

I GRUPA
Spośród towarów w różnych opakowaniach (np. sok w butelce szklanej, kartonie, butelce plastikowej) uczniowie wybierają te, które kupiłby Mały Ekolog.

II GRUPA
Segreguje odpady nadające się i nie nadające się do powtórnego zużycia.
Odpady do recyklingu (makulatura, plastik, materiały bawełniane).

III GRUPA
Nakrywa stół na podwieczorek dla małych ekologów - dzieci wybierają obrus lniany lub papierowy, naczynia szklane, papierowe serwetki, lniane.

Omówienie i ocena wykonania zadania.

11. „Zielone matematyczne zadania”.
a) Zaśmiecony rezerwat przyrody to bardzo smutny widok. Dlatego Maciek z Wojtkiem postanowili posprzątać po bezmyślnych turystach. Maciek zebrał 97 papierków, natomiast Wojtek o 31 więcej. Ile papierków zebrali obaj chłopcy?

b) Rzucona skórka od banana w naszym klimacie rozkłada się po dwóch latach. O dwa lata dłużej rozkłada się porzucony niedopałek papierosa. Natomiast plastikowa torebka rozkłada się o 8 lat dłużej niż niedopałek papierosa. Oblicz, ile lat potrzebuje przyroda, aby „poradzić” sobie z torebką plastikową? O ile lat wcześniej rozłoży się skórka banana od torebki?


12. Wspólne malowanie kolorową kredą plakatu „Piękna nasza Planeta” na kartonach.

Stosowanie kreski i plamy barwnej do wypowiedzi plastycznej.


13. Ewaluacja.

Samoocena pracy - „Jestem Małym Ekologiem”.

Ocena efektów pracy uczniów.