Wanda Nowak
nauczyciel nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 33
im. I. J. Paderewskiego
w Kielcach
Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w kl. II „b” w dniu 30.11.2004 r.
Krąg tematyczny: Czytamy baśnie.
Temat dnia: Poznajemy nauki płynące z przeczytanych baśni.
Cel główny:
poznanie i stosowanie w życiu codziennym nauk zawartych w baśniach Ch. Perraulta,
budzenie pozytywnych uczuć w stosunku do innych osób,
kształcenie umiejętności rozumienia i odczuwania utworu literackiego,
uwrażliwienie na zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z osobami obcymi,
kształtowanie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi czytać ze zrozumieniem,
umie współdziałać w grupie,
zna się i stosuje zasady bezpieczeństwa w kontaktach z osobami obcymi,
wyjaśnia i zapamiętuje nauki zawarte w poznanych baśniach,
wyodrębnia główne myśli zawarte w poznanych baśniach,
poprawnie wypowiada się na forum klasy i uzasadnia swą wypowiedź,
potrafi dokonać wyboru i przekonać innych o ważności swojego stwierdzenia,
rozwiązuje zagadki,
uzupełnia test z lukami,
układa działania według podanego warunku,
układa zadania do ilustracji,
formułuje pytania do treści zadania,
rozwiązuje złożone zadania testowe,
dostosowuje ruchy ciała do muzyki.
Metody edukacji:
słowne, problemowe, działalności praktycznej, aktywizujące, ekspresji twórczej
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita, zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
podręcznik z ćwiczeniami i wycinanką „Szkoła marzeń”, baśnie Ch. Perraulta, ilustracje do baśni, Portfolio, Poker kryterialny, tekst z lukami, nagranie piosenki „Witajcie w naszej bajce”, zagadki, plakaty z rysunkiem łodyżki akacji, pojedyncze listki wycięte z kartonu.
Przebieg zajęć.
I.POWITANIE
Zabawy z wykorzystaniem piosenki „Witajcie w naszej bajce”.
II.REFLEKSJA z poprzednich zajęć
Uczniowie rozwiązuje czytane głośno przez nauczyciela zagadki – rozpoznają postaci ze znanych baśni. (Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Wróżki) załącznik nr 1
Rozmowa na temat baśni poznanych na poprzednich zajęciach inspirowana pytaniami.
III.ZAANGAŻOWANIE
Grupy otrzymują zadania w celu uzupełnienia „teczki”. (załącznik nr 2)
IV.BADANIE
Grupy starają się wybrać i nadać tytuł baśni na podstawie znaczka, wybrać nazwiska autora, wymienić postaci, dobrać wydarzenia z listy tytułów, dobrać myśl do treści baśni (załącznik nr 2a).
V.TRANSFORMACJA
Dzieci przygotowują teczki informacyjne o poznanych baśniach.
VI.PREZENTACJA
Każda grupa prezentuje swoja teczkę.
Ćwiczenia pobudzająco – hamujące (kukiełki).
VII.POSZUKIWANIE
Odpowiedź na pytanie: Jakie najważniejsze myśli zawarte w baśniach Ch. Perraulta mogą być naszym drogowskazem w życiu?.
VIII.BADANIE
Grupy otrzymują stwierdzenia – kryteria; ustalają, które myśli są bardzo ważne, ważne, mało istotne dla rozważanego tematu. Uczniowie poprzez poszukiwania doświadczają, badają, wybierają, grupują, dokonują selekcji materiału. (załącznik nr 3)
IX.TRANSFORMACJA
Uczniowie odczytują myśli najważniejsze według nich, uzasadniają wybór.
X.PREZENTACJA
Najważniejsze zdania umieszczają na tablicy. (Dobro zwycięża zło zostaje ukarane. Pięknymi cechami są: pracowitość, posłuszeństwo, wrażliwość. W kontaktach z nieznajomymi należy być ostrożnym.)
XI.REFLEKSJA
Uzupełnianie tekstu z lukami.(praca zróżnicowana) załącznik nr 3a
Improwizacje taneczno – rytmiczne.
XII.ZAANGAŻOWANIE
Uczniowie otrzymują kartoniki z dzbankami i liczbami.
XIII.POSZUKIWANIE
Uczniowie układają działania według podanego warunku.
XIV.TRANSFORMACJA
Uczniowie wycinają kartoniki i dzbanki z liczbami, następnie układają je według polecenia.
XV.PREZENTACJA
Uczniowie prezentują wykonane działania.
XVI.ZAANGAŻOWANIE
Na tablicy przywieszone są ilustracje i liczby.
XVII.POSZUKIWANIE
Uczniowie starają się ułożyć treść zadania do ilustracji.
XVIII.TRANSFORMACJA
Uczniowie układają pytania do ułożonego zadania oraz odkrywają rozwiązanie zadania.
XIX.PREZENTACJA
Uczniowie prezentują rozwiązania zadania.
XX.REFLEKSJA
Ewaluacja, podsumowanie zajęć.
Każdy zespół otrzymuje plakat z rysunkiem przedstawiającym łodyżkę z jednym listkiem akacji i pojedyncze listki (po jednym dla każdego). Właściciel listka umieszcza na nim swoje inicjały i rysuje postać z baśni, która go najbardziej zainteresowała. Po doklejeniu wszystkich listków zespół szuka tych samych postaci. Nazwy powtarzających się postaci zapisuje na górnym listku. Zespoły prezentują swoje prace i wskazują powtarzające się postaci.]
Czego się nauczyłem/am? Jak dokończyć rozpoczęte zdania:
Najbardziej cieszyłem się z...
Czułem się...
Załącznik nr 1
„Każda królewna, a tym bardziej ona,
uważać winna na wrzeciona”
(Śpiąca królewna)
„Las, rzeczka, pagórek
przez las idzie ścieżka...” kto?
(Czerwony Kapturek)
„Jestem biedna sierotka,
nikt mnie teraz nie kocha,
nie lubią mnie siostrzyczki,
krzyczy na mnie macocha”
(Kopciuszek)
„Miłe słówka, słóweczka
mają urok, wdzięk rzadki,
każde – wróżka czy wieszczka
może przemieniać w kwiatki”
(Wróżki)


