Iwona Lech

nauczyciel nauczania zintegrowanego

Szkoła Podstawowa Nr 33

im. Ignacego Jana Paderewskiego

w Kielcach


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PRZEPROWADZONYCH W KLASIE III e W DNIU 18.01.2005r.



Krąg tematyczny : Karnawał.

Hasło dnia : To był niezapomniany dzień.



Cel główny :


Zwrócenie uwagi na różne formy wypowiedzi pisemnej. Bogacenie słownictwa na podstawie doświadczeń uczniów. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania

problemów w sposób twórczy.




CELE OPERACYJNE

WARUNKI POBUDZAJĄCE UCZNIA DO AKTYWNOŚCI

ZADANIA DLA UCZNIÓW

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

EDUKACJA

Rozróżnia rzeczowniki i przymiotniki.

Wspomnienia z zabawy karnawałowej.

Wyszukiwanie rzeczowników wraz z określającymi je przymiotnikami. Umieszczenie wyrażeń na arkuszach.

Znając rzeczowniki i przymiotniki, poprawnie je dobierają do tematu: wystrój sali, uczestnicy maskarady, nastrój oraz wrażenia

Polonistyczna

Rozmowa na temat swoich obserwacji i odczuć podczas zabawy karnawałowej.

Wspomnienia z balu.

Indywidualne wypowiedzi na temat wyglądu i zachowania się osób na zabawie.

Wypowiadają się na temat: Kim byłaś na balu?

Jaki strój zachwycił cię?

Polonistyczna

Potrafi rozpoznać różne formy wypowiedzi pisemnej tj.: list, opis, telegram, opowiadanie.

Przykłady listu, opisu, telegramu, opowiadania, sprawozdania, ogłoszenia.

(załącznik nr 1)

Wyszukiwanie różnic wśród różnych form wypowiedzi pisemnej. Przedstawiciel grupy uzasadnia swoją wypowiedź.

Wypowiadają się na temat charakterystycznych elementów przykładowych wypowiedzi pisemnych.

Polonistyczna

Poznaje zasady pisania sprawozdania.

Tablica „Zapamiętaj”

(załącznik nr 2)

Odczytuje zasady obowiązujące przy pisaniu sprawozdania.

Odczytują poszczególne wskazówki do prawidłowego pisania sprawozdania. Przepisują je do zeszytu.

Polonistyczna

Potrafi dopasować zgromadzone słownictwo do planu sprawozdania i napisać sprawozdanie.

Plan sprawozdania.

(załącznik nr 3)

Redaguje i zapisuje zdania sprawozdania z zabawy karnawałowej lub uzupełnia gotowy tekst sprawozdania wyrazami, wyrażeniami i zwrotami. Przedstawiciel grupy prezentuje pracę grupy.

Dopasowują zgromadzone wyrażenia i zwroty do planu sprawozdania.

Polonistyczna

Ustala plan pracy, potrafi wyrażać emocje za pomocą działań plastycznych, ocenia wykonaną pracą.

Szablony twarzy dzieci: chłopiec, dziewczynka, papier kolorowy, włóczka, flamastry, klej, nożyczki.

(załącznik nr 4)

Wykonuje pracę plastyczną ilustrującą nastrój po zabawie karnawałowej.

Dobierają materiały do wykonania pracy. Łączą materiały ze sobą. Wypowiadają się na temat wykonanych prac. Zawieszają prace na wystawce.

Plastyczna

Poprawnie rozwiązuje zadania tekstowe.

Karty pracy z zadaniami z treścią.

(załącznik nr 5)

Dostrzega w zadaniu jakie są dane, co szukane. Wykonuje potrzebne obliczenia.

Biegle mnożą i dzielą w zakresie 100. Rozwiązują zadania tekstowe, stosują prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania i odejmowania, oraz prawo rozdzielności dzielenia względem dodawania i odejmowania.

Matematyczna

Dokonuje samooceny.

Karty oceny.

(załącznik nr 6)

Wypowiada się na temat swojej aktywności i poprawności wykonywanych zadań.

Zliczają punkty zdobyte podczas zajęć.





















































Cele operacyjne

Poziom wiadomości

A. Zapamiętywanie wiadomości

Uczeń potrafi: - rozmawiać na tematy związane z przeżyciami

- wyrażać własny sąd o wydarzeniach

- gromadzić słownictwo związane z tematem

- rozpoznawać i nazywać różne formy wypowiedzi pisemnej

- rozpoznawać rzeczowniki i określające je przymiotniki


B. Zrozumienie wiadomości

Uczeń potrafi: - wyjaśnić pojęcie maskarada

-określić zasady pisania sprawozdania

-poprawnie wykonywać działania w zakresie 100 stosując poznane prawa


C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych i problemowych

Uczeń umie: - wyszukiwać różnice w różnych formach wypowiedzi pisemnych i nazywać je

- uczestniczyć w pracy zespołowej

- słuchać innych i wypowiadać się na wskazany temat oraz na temat dotyczący efektów pracy

- zna i rozumie prawa matematyczne

- postrzegać i wyrażać na płaszczyźnie wizualne cechy ludzi oraz nastrój

Metody edukacji : problemowe, podające, eksponujące, praktyczne.


Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita i zróżnicowana.


Środki dydaktyczne: plan sprawozdania dla każdego ucznia, karton ZAPAMIĘTAJ, arkusze papieru dla każdej grupy do zapisania zgromadzonego słownictwa do tematu: wystrój sali ,uczestnicy maskarady, nastrój oraz wrażenia, karty pracy dla każdego ucznia z zadaniami tekstowymi, kartki kolorowy papier.




To jest mój pies. Wabi się Reksio. Jest cały biały, jedynie koniec jego ogona ozdobiony jest czarną plamką. Ma radosne oczka i czarny nosek. Jest bardzo mądry. Gdy o coś prosi, staje na tylnich łapkach. Jest moim najlepszym przyjacielem.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Kochani rodzice!

Na miejsce dojechałem wczesnym rankiem. Ciocia czekała na mnie z pysznym śniadaniem. Zjadłem całą zupę mleczną, bo mleko od Krasuli jest dużo lepsze niż to z kartonu. Gdy rozpakowałem swoje rzeczy, poszedłem na podwórko, bo była piękna pogoda. Ucieszyłem się bardzo, gdy okazało się, że do sąsiadki za płotem przyjechał Wojtek (też na całe wakacje – tak jak ja)…

Całuję mocno, Jacek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Jutro będę. STOP. Czekajcie na mnie o 17.00. STOP. PAWEŁ.



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


POSZUKUJĘ MIESZKANIA

DO WYNAJĘCIA

NA OS.STOK.

0600322390


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Pewnego dnia postanowiłem upiec szarlotkę. Włożyłem ją do piekarnika i podszedłem do okna. Zamyśliłem się i zapomniałem o pieczonym cieście. Zrobiło mi się smutno, gdy okazało się, że szarlotki nie da się już uratować …


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Wczoraj w naszej klasie odbyła się uroczystość okazji Dnia Mamy. Najpierw złożyliśmy mamom życzenia i wręczyliśmy kwiaty. Potem odbył się krótki występ. Po nim wszyscy usiedliśmy do nakrytego stołu. Jedliśmy ciasteczka i piliśmy napoje. Na koniec mamy szczerze dziękowały.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Załącznik nr 1.


Zapamiętaj :


W sprawozdaniu należy :

- przestrzegać kolejności zdarzeń ,

- nie dodawać zmyślonych faktów,

- uwzględniać tylko najważniejsze wydarzenia,

- pomijać mało ważne szczegóły.


Załącznik nr 2.


PLAN SPRAWOZDANIA

Kiedy i gdzie miało miejsce wydarzenie?



Rodzaj wydarzenia.


Przebieg wydarzenia

  • rozpoczęcie

  • kolejne etapy, punkty, części

  • zakończenie





Ocena wydarzenia

- wrażenia pozytywne i negatywne.






Załącznik nr 3.


W sobotę w godzinach ………… w naszej szkole odbyła się ………… . Sala gimnastyczna przybrała ………… ………… . Szybko wypełniła się dziećmi przebranymi w ………… ………… . Niektórzy mieli nawet karnawałowy makijaż. Wodzirej zapowiedział karnawałowe atrakcje, dał sygnał orkiestrze. ………… ruszyliśmy do tańca. Co pewien czas taneczne szaleństwo przerywały ………… ………… . Do najfajniejszych należały : ………… ………… . ………… ………… chwila wytchnienia. W połowie zabawy poszliśmy z naszą panią na poczęstunek . Na salę przywołała nas głośna muzyka. Znów bawiliśmy się wspaniale.

Zabawa zbliżała się ………… . Ze smutkiem przyjęliśmy zapowiedź ostatniego tańca.

Impreza była bardzo ………… . Wszyscy bawili się wesoło. Organizatorom należą się ………… i podziękowania. Nam, uczestnikom ………… za wspólną, zgodną zabawę .



popołudniowych, zabawa karnawałowa, kolorowe stroje, żwawo, karnawałowe atrakcje, pokazy strojów, tańce z balonami, potem, nieubłaganie, udana, brawa, gratulacje.



Załącznik nr 4.

Zadanie 1.

Za 3 kule brokatowe w tej samej cenie zapłacono 87zł. Ile kosztowała 1 kula brokatowa ?

Obliczenie :




Odpowiedź :



Zadanie 2.

Na zabawę karnawałową kupiono 9 pudełek batonów orzechowych po 44zł każde. Ile pieniędzy wydano na ten zakup ?

Obliczenie :




Odpowiedź :




Zadanie 3.

Oblicz stosując poznane prawa :

84:7=……………………………………………………

72:4=……………………………………………………

57x6=……………………………………………………

37x6=……………………………………………………









Załącznik nr 5.